Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety w Tanzanii

Rusza aparat rentgenowski

05.08.2021

W lipcu w szpitalu w Maganzo gościliśmy kolejną grupę lekarzy, która zajęła się uruchomieniem sprzętu RTG oraz szkoleniem personelu.

W lipcu w szpitalu w Maganzo gościliśmy kolejną grupę lekarzy, która zajęła się uruchomieniem sprzętu RTG oraz szkoleniem personelu. Wśród śmiałków wyprawy medycznej był dr Krzysztof Fujak, specjalista w dziedzinie radiologii, dr Dorota Gigiel-Pucko – laryngolog, Pan Tomasz Stasiak – technik radiologii i zarazem nauczyciel obsługi aparatu rentgenowskiego oraz Pani Renata Herkt-Stasiak, która pracowała jako tłumacz. Sama podróż do Maganzo nie obyła się bez przygód – zmiana koła w samochodzie i wizyta w kopalni złota. Egzamin zdany wzorowo!
Nasi medycy zaopatrzyli również misję w wiele niezbędnych sprzętów i rzeczy. Nie zabrakło wierteł, śrubokrętów, kluczy płasko – oczkowych z grzechotką…;), wiertarki, specjalnych dętek do wózka dziecięcego, środków do dezynfekcji, maseczek, rękawiczek, kremów dla albinosów itd….
Intensywna praca rozpoczęła się od uruchamiania i ustawianie sprzętu, co było nie lada wyzwaniem. W Afryce ciężko jest coś równo ustawić…krzywe ściany, podłogi i sufit mogą poważnie utrudnić pracę. Poważnym wyzwaniem był ograniczony dostęp do internetu i przerwy w dostawie prądu. Pomimo wszelkich trudności, wolontariusze doskonale sobie poradzili. S.Dyrektor Wiktoria Goska oraz dwóch pielęgniarzy przeszło ekspresowy kurs w zakresie wykonywania zdjęć rentgenowskich całego ciała i obsługi aparatu do zdjęć dentystycznych.
Wspaniałym wolontariuszom dziękujemy. Wyrazy wdzięczności kierujemy także do firmy VOXEL, dzięki której specjaliści mogli przylecieć.

Zobacz galerię

Udostępnij:
Idź do góry
Translate »